Proljeće na Trgu kralja Tomislava: Kad procvjetaju magnolije
Proljeće je u Zagrebu uvijek u znaku prekrasnog cvijeća, ali najviše pažnje privlače upravo rascvjetala stabla magnolija koje su jedan od čestih zagrebačkih cvjetnih fotomotiva znamenitog zagrebačkog Trga kralja Tomislava.
Šetnja nizom zagrebačkih parkova ugodan je način da se upozna grad i njegova arhitektura, ali i uživa u raznobojnom cvijeću čiji izbor prati ritam godišnjih doba. Iako je užitaka mnogo, sasvim su sigurno među najupečatljivijim slikama magnolije u cvatu na zagrebačkom Trgu kralja Tomislava, u neposrednoj blizini željezničkog Glavnog kolodvora.
Prizor rascvjetalih magnolija zaustavlja prolaznike, koji ga najčešće požele sačuvati i na fotografijama, zahvaljujući kojima je ovo prekrasno stablo prepuno ružičastih cvjetova „zvijezda“ društvenih mreža. Radi se o vrsti koja se naziva Soulangeova magnolija, visina stabla je od šest do deset metara, a promjer krošnje, koju svakoga proljeća krase bijelo-ružičasti cvjetovi, je do pet metara.
Magnolije su, ne samo kad cvatu, ukras Tomislavovog trga, i inače jednog od najljepših zagrebačkih trgova kojim dominira spomenik prvom hrvatskom kralju Tomislavu. Spomenik je kipar Robert Frangeš Mihanović izradio 1938. godine, a na ovo je mjesto postavljen 1947. godine.
S južne strane trg omeđuje zgrada Glavnog kolodvora, izgrađena 1892. godine u historicističkom stilu.
Na Tomislavovom ćete trgu, hodajući prema središtu grada, doći do Umjetničkog paviljona, sagrađenog u povodu Milenijske izložbe u Budimpešti 1896. godine. Zahvaljujući primjeni najnovijih iskustava u tehnologiji gradnje s metalnim kosturom, paviljon je rastavljen i iz Budimpešte vlakom dopremljen na sadašnje mjesto. Svečano je otvoren 1898. godine velikom izložbom suvremenih umjetnika, od kada se u njemu neprekidno organiziraju izložbe znamenitih hrvatskih i stranih umjetnika.
U neposrednoj se blizini Trga kralja Tomislava nalazi i Hotel Esplanade, tada kao i danas poznat po vrhunskoj usluzi. Izgrađen je 1925. godine kako bi ugostio putnike znamenitog Orient Expressa, kojem je Zagreb bio jedna od stanica na putu od Pariza do Istanbula.